Jaký byl listopad 1989 v Ostravě? Tuto otázku se pokusili 14. listopadu rozklíčovat žáci osmého ročníku, kteří se zúčastnili mimořádné interaktivní výstavy „Svobodné muzeum“ s podtitulem „Ostravská cesta ke svobodě a demokracii“. Výstavu uspořádalo Ostravské muzeum ve spolupráci s Archivem města Ostravy a Vědeckou knihovnou v Olomouci a my ji navštívili díky podpoře z projektu Překonáváme handicapy prostředí.
Samotná výstava měla sice komorní charakter, nicméně dostatečně žákům osvětlila klíčové události revolučních dní ve městě, které mělo být „výstavní skříní“ komunistického režimu a jeho největší oporou. Prostřednictvím dobových fotografií, časových linek, plakátového doprovodu, samizdatu, dobového prorežimního i protirežimního tisku nebo písní Karla Kryla byli přeneseni na bývalé náměstí Lidových milicí i jiná veřejná místa v tehdejší Ostravě, kde se veřejnost nenásilně pokusila přispět ke změně politického režimu, který u nás po 41 let panoval.
V rámci workshopu pak žáci vytvořili pomyslný „živý řetěz“ z papírových postav, které symbolizovaly soudržnost obyvatel a odvahu vzepřít se skomírající totalitě, čímž přispěli k vytvoření zajímavého uměleckého díla, na kterém se budou podílet i s jinými návštěvníky výstavy samotné.
Na zpáteční cestě pak experimentovali se svými mobilními telefony, které se staly pracovními nástroji v rukou mladých fotografů přírodních scenérií. Vznikla tak řada povedených snímků a videí zachycující podzimní přírodu a její rozličné barvy.