Základní škola Ostrava, Gebauerova 8

Hygienická opatření na pracovišti Ibsenova od 26. 4. 2024

Výskyt infekčního onemocnění ve škole na pracovišti Ibsenova

V souvislosti s výskytem infekčního onemocnění – žloutenky typu A (nemoc špinavých rukou, virová hepatitis typu A) se přijímají a vyhlašují hygienická opatření podle pokynů Krajské hygienické stanice MSK se sídlem v Ostravě.

Hygienická opatření pro školu budou trvat v termínu od 26. 4. 2024 do 5. 6. 2024 (pokud nedojde k dalšímu onemocnění).

 • Všichni žáci školy musí důsledně dodržovat základní hygienické návyky, především důkladné mytí rukou po použití WC a před konzumací stravy. Ve škole bude rozmístěno dostatečné množství desinfekčních prostředků. Nejrizikovější je přenos fekální cestou (dezinfekce toalety, mytí rukou po použití toalety). Nákaza běžnou cestou (kontaktem) je minimální. Pokud chcete ochránit sebe a své blízké, dodržujte zásady správné hygieny a nechte se očkovat.
 • Žáci, kteří přišli do přímého kontaktu s nakaženými, jsou umístěni do „karantény“. Jedná se o 1. a 4. třídu. Toto opatření se nevztahuje na žáky očkované proti žloutence. V případě výskytu dalších onemocnění se toto opatření rozšíří na další třídy.
 • Ve škole bude pohyb žáků těchto tříd výrazně omezen. Opatření budou platná po dobu 50 dnů od posledního možného kontaktu s infikovanou osobou. V této době budou mít povinnost podrobit se lékařské prohlídce, potřebnému opakovanému laboratornímu vyšetření krve ihned a 30. a 50. den po posledním kontaktu s nemocným.
 • Karanténa znamená zdržet se účasti na hromadně organizovaných akcích (školních, kulturních, společenských, rekreačních apod.), zdržet se návštěvy bazénů, sportovišť a všech akcí, kde přijdou do kontaktu s větším množstvím osob (nevztahuje se na osoby, které byly prokazatelně očkované proti žloutence typu A).
 • V celé škole bude každý den prováděna důkladná desinfekce toalet a dalších míst podle pokynů hygienické stanice.
 • Všichni musí sledovat svůj zdravotní stav – v případě příznaků nemoci (viz níže), včetně změny zdravotního stavu členů společné domácnosti, neprodleně kontaktovat lékaře a upozornit ho na výskyt žloutenky.

Příznaky onemocnění:

 • teplota okolo 38 °C
 • bolesti břicha
 • nechutenství
 • tmavá moč
 • světlá stolice
 • žluté oční bělmo
 • celkový ikterus (žluté zabarvení tkání, nejpatrnější na kůži, sliznicích a sklérách)

s určitostí potvrdit pouze laboratorně z krve. Inkubační doba (doba od vstupu viru do těla do prvních projevů příznaků onemocnění) je 14-50 dní, nejčastěji 30 dní. Důležitým preventivním opatřením proti šíření tohoto onemocnění je dodržování osobní hygieny a ničení původce onemocnění v prostředí dezinfekcí. Virus je ničen např. i po pětiminutovém varu.

Virová žloutenka typu A (VHA) – prevence

Vzhledem k tomu, že se na naší škole objevily případy onemocnění žloutenkou typu A (virem hepatitidy A), je důležité dbát na dodržování osobní hygieny.

 • Úzkostlivě dodržovat osobní hygienu, zvláště čistotu rukou – časté mytí rukou vždy po použití toalety (pod tekoucí vodou v minimální délce 30 vteřin).
 • Mytí rukou před a po jídle (pod tekoucí vodou v minimální délce 30 vteřin).
 • Omezit kontakt s dalšími osobami (návštěvy příbuzných, sousedů atd.).
 • Nekonzumovat pokrmy nedostatečně tepelně upravené.
 • Dodržovat správné hygienické návyky při přípravě potravin, které se tepelně nezpracovávají (zelenina, ovoce, salámy, uzeniny).
 • Nepůjčovat si navzájem láhve s pitím, nedávat si kousnout svačiny. Pokud možno si nepůjčovat mobily a další předměty, kterých se člověk může dotýkat ústy.
 • Provádět dezinfekci všech znečištěných ploch, předmětů, prádla, klik, WC, vypínačů, včetně rukou.
 • Očkování – očkování proti virové hepatitidě A i v inkubační době onemocnění je možné, na případné onemocnění nemá vliv ani nezhorší jeho průběh.

Škola přijala zvýšená hygienická opatření podle pokynů protiepidemického oddělení.

 • Škola provádí řádnou a pravidelnou desinfekci virucidním desinfekčním prostředkem ve všech prostorách školy – sociálních zařízení (WC, umývadla), třídách, chodbách, šatnách, školní družině, školním klubu atd.
 • Sociální zařízení jsou vybavena dezinfekcí, mýdlem, jednorázovými papírovými ručníky, toaletním papírem.
 • Škola vyčlenila a označila jednotlivé kabinky WC konkrétním třídám, v nichž se vyskytla žloutenka A.
 • Všechny učebny jsou vybaveny dezinfekcí, mýdlem, jednorázovými papírovými ručníky.
 • Všichni žáci a zaměstnanci budou poučeni o provedených opatřeních.

V případě dotazů je možné kontaktovat:

 • zástupkyni ředitelky školy Mgr. Leonu Gierc – telefonicky 724 042 580 nebo osobně ve škole na adrese Ostrava-Přívoz, Ibsenova 978/36
 • Krajskou hygienickou stanici MSK se sídlem v Ostravě, Na Bělidle 7, Ostrava, telefonicky 595 138 111, mailem Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.