Bezprostředně po jarních prázdninách jsme ve škole uspořádali další cestopisnou přednášku pro žáky 2. stupně. Naším staronovým hostem byl opět mladý cestovatel, spisovatel a propagátor zdravé chůze Honza Rendl a jeho bratr Tomáš, se kterým se účastnil expediční cesty z Havířova do Japonska ve třicet let starém voze Subaru Libero. Oba pánové tak poutavě vyprávěli o zemích Orientu, které měli možnost společně navštívit (Turecko, Írán, Pákistán, Indie), Tomáš více žákům přiblížil dvouměsíční putování po Japonsku, řeč byla ale také o státech ležících v jižní Americe, především o Venezuele. Povídání doprovázely autorské fotografie a videa, dokonce nechyběly vtipné i závažné historiky z cest. Žáci si připravili zvídavé dotazy, které odrážely jejich zájem o jednotlivé země. Rozšířili si tak i své znalosti zeměpisu s dějepisem. Čtyřhodinové pásmo uběhlo jako voda a my se zase někdy budeme těšit na další setkání u nás ve škole.
Mikulášská nadílka se na naší škole již stala tradicí. Také letos si deváťáci připravili originální kostýmy čertů a andělů, aby udělali radost dětem z prvního stupně.
Číst dál...
Jako každý rok v tento čas jsme se pustili do předvánoční výzdoby školy. V rámci projektu Překonáváme handicapy prostředí žáci 2. stupně vyráběli malé i velké dekorace, aranžovali truhlíky a také si již ve třídách postupně svými vytvořenými ozdobami zkrášlují vánoční stromeček. Třeba Ježíšek najde cestu i do našich tříd a něco pěkného našim žáčkům přinese.
Přejeme všem ať je tento adventní čas plný naděje, klidu a pohody.
Číst dál...
Jak vnímá mladá generace pojmy jako totalita, komunistický režim, cenzura, útlak či nemožnost svobodně „dýchat“ v totalitě? Jaké je to žít v demokracii, moci se svobodně rozhodovat, co s vlastním životem, který není řízen absurdními nařízeními, s možností žít plnohodnotný život se všemi dostupnými „dary“ svobodného světa? Jak se normalizace v Československu přežila a jak ji nahradil sametový rok 1989 s převratnými událostmi na politickém i společenském poli? A jak to vnímali obyčejní lidé? Lidé v Praze, Teplicích, Českých Budějovicích, v Olomouci? Jaký byl vlastně sametový rok a listopad s prosincem 1989 v Ostravě? Tuto otázku se pokusili 12. listopadu rozklíčovat žáci druhého stupně při projektovém dni k 35. výročí sametové revoluce u nás.
Číst dál...
Dne 7. listopadu se tělocvična na hodinu změnila na koncertní sál s hledištěm i jevištěm a žáci 1. stupně si dopřáli kulturní zážitek v podobě výchovného koncertu. A bylo co poslouchat! Muzikanti s pořádným ozvučením a mikrofony a rozezpívali sál rytmickou písní s hrou na klávesy a saxofon.
Číst dál...